• Szkolenie dla Pracodawców

• Pracownicy Młodociani

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bydgoszczy oraz Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego zapraszają  na szkolenie online "Refundacja kosztów zatrudnienia młodocianych pracowników", które odbędzie się 15.04.2021 r. w godz. 10.00-13.00.

Agenda szkolenia:

1. Podstawa prawna refundowania pracodawcom ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom;

2. Przedstawienie wykazu zawodów refundowanych;

3. Kim jest Instruktor praktycznej nauki zawodu? (omówienie pojęcia);

4. Omówienie treści Wniosku o zawarcie umowy o refundację;

5. Omówienie treści Wniosku o zwrot poniesionych kosztów.

Szkolenie przeprowadzi ekspertka CEiPM - Donata Kubiak, Specjalista ds. refundacji.

Udział w szkoleniu online jest bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegóły na stronie:

• Otrzęsiny Klas 1

• „Wiem czym aktora los

Czym śpiewaka los

Serce, myśli i głos”

Charles Aznavour

Naszą szkołę charakteryzuje wiele działań, które pozwalają się raz na jakiś czas uwolnić od szkolnej ławki, zapomnieć o nauce i wykazać się kreatywnością. Zgodnie z tradycją 9 listopada 2020 roku zostały ocenione zmagania klas pierwszych w ramach  Otrzęsin, czyli oficjalne wkroczenie w mury naszej szkoły PIERWSZOKLASISTÓW. Oczywiście w wersji online. Tematem przewodnim była prezentacja klasy w formie filmu, plakatu, prezentacji lub utworu literackiego.

Uczniowie kl.1B przedstawili się jako przyszli informatycy, zainteresowani nauką i pełni pasji do swojego zawodu. Klasa 1WA przygotowała plakat ze swoimi zdjęciami w bardzo ciekawych miejscach, wszystko w formie kolażu zakończone komentarzem uczniowskim. Klasa logistyczna także przygotowała plakat, ale uczniowie przedstawili swoje wizerunki, utożsamiając je z postaciami bajek i kreskówek. Znalazły się wśród nich między innymi: Kubuś Puchatek,Tygrysek, Smurfy, Sąsiedzi, Kaczor Donald, Pocahontas, i wiele innych postaci  filmowych i mitologicznych. Wszystko wykonane z dbałością o szczegóły i  sugerujące talent  plastyczny klasy 1f. Graficy komputerowi przygotowali prezentację o swoich zainteresowaniach. Ciekawe ujęcia zdjęć, miejsca, w których nagrywane były wypowiedzi świadczą, że uczniowie kl.1A mają potencjał artystyczny i informatyczny.

Wygrała klasa 1W, która przygotowała prezentację multimedialną z kompozycją klamrową w postaci dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Młodzież interesująco przedstawiła swoje zdjęcia, na których pojawiły się także wzbudzające szczery uśmiech jury dorysowane wąsy, brody, „kocie oczy”, czy uszy. Uczniowie tej klasy wygrali zmagania online o tytuł najlepszej klasy pierwszej i w nagrodę organizują otrzęsiny klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym 2021/2022, miejmy nadzieję, że już wtedy w tradycyjny sposób na sali gimnastycznej.

Serdeczne podziękowania za udział w jury składam Dyrekcji Szkoły: Pani Monice Chudek, Pani Katarzynie Czarneckiej i Pani Emilii Mazurek. Wdzięczna jestem także za poświęcony czas pani pedagog Toni Rogali i pani psycholog Aleksandrze Miliwek.

Jolanta Wilczek

• Święto Niepodległości

• Gdyby nasi przodkowie 102 lata temu nie odzyskali niepodległości, Polacy byliby nadal jak drzewa, które wyrwano z ukochanej ziemi.

Dawno temu, według legendy, trzej bracia Lech, Czech i Rus przedzierali się przez puszczę szukając miejsca, gdzie mogliby się osiedlić. Nagle zobaczyli wzgórze, na którym na starym samotnym drzewie, w gnieździe siedział orzeł. Wtedy Lech wokół drzewa zbudował gród, od orlego gniazda nazwał go Gnieznem i rozkazał, aby biały orzeł stał się godłem jego rodu.

Dzieje Polski rozpoczynają się wraz z panowaniem pierwszego historycznego władcy Mieszka I, który w 966 roku przyjął chrzest, a jego syn Bolesław Chrobry w 1025 roku został koronowany na pierwszego króla Polski.

W późniejszym czasie krajem wstrząsały liczne spory wewnętrzne i zewnętrzne, które w wyniku trzech rozbiorów, doprowadziły do zniknięcia Rzeczypospolitej z mapy Europy.

W listopadzie 1918 r. spełniły się marzenia o niepodległości, którą Polacy usiłowali odzyskać od 123 lat i tym samym Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o wolność mocno wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, często będąc z tego powodu dyskryminowanymi i prześladowanymi. Niepodległość nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie determinacja świadomego swoich celów narodu. Sprawiła ona, że mimo odwoływania się do różnych poglądów politycznych, rodowodów ideowych i metod uprawiania polityki Polacy okazali się przygotowani do sprostania wyzwaniu, przed którym stanęli.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji:

• PATRONKA SZKOŁY

• 7 listopada obchodziliśmy 153 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Pierwszej kobiety w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla. Pierwszej osoby w historii i do dziś jedynej kobiety, która tę nagrodę otrzymała w dwóch różnych dziedzinach.

Świętowaliśmy tę rocznicę dość skromnie ze względu na bardzo ograniczone epidemią możliwości. Tradycji stało się jednak zadość i uczniowie klas pierwszych przystąpili do Konkursu Wiedzy o Patronce. Pierwsze miejsce, dla klasy 1a zdobył zespół w składzie Julia Dąbała, Mikołaj Rutynowski i Anna Bąk. Serdecznie gratulujemy!