• Narodowe czytanie 2021

• Gabriela Zapolska - kobieta nieprzeciętna, utalentowana pisarka wnikliwie oceniająca rzeczywistość swoich czasów , i nie tylko… W blasku słońca i lekkim powiewie jesiennego wiatru 10 września 2021 roku uczniowie i nauczyciele włączyli się do akcji Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy dramat Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej”.

Nasi uczniowie uczestniczyli również w Narodowym Czytaniu w sobotę 4 września 2021 roku w Bibliotece Powiatowej w Otwocku, z którą od lat współpracujemy. Polacy włączają się w akcję Narodowego Czytania z inicjatywy Prezydenta RP od 2012 roku. Pierwszą wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

„Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda”*

Jak co roku, w naszej akcji wzięli udział uczniowie Nukleonika, którzy doceniają wartość czytania dzieł literatury polskiej. Warto zaznaczyć , że rolę Juliasiewiczowej odczytała Pani Dyrektor Katarzyna Czarnecka. Wszystkim, którzy zdecydowali się odczytać fragmenty utworu serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

Organizatorki: Katarzyna Szwed i Jolanta Wilczek

*Źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/

Zdjęcia: Dawid Godoń